Katarzyna Wińska

PIC_0202Absolwentka filozofii i etnolingwistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowałam również w na Uniwersytecie Wiedeńskim. Przez rok uczyłam się w systemie guru- uczeń klasycznego śpiewu południowych Indii (Carnatic vocal music) u prof. Leely Omchery w New Delhi.

Śpiewam od wielu lat pieśni Słowian północnych- po polsku, ukraińsku, rosyjsku, chachłacku, obserwuję przy tym płynność granic między kulturami, szczególnie w Europie środkowowschodniej. Gram na węgierskiej lirze korbowej oraz uczę się gry na południowoindyjskim bębnie mridangam. Angażuje się w działania Stowarzyszenia Dom Tańca Poznań. Z Witoldem Royem Zalewskim założyliśmy Daorientację.

Współpracowałam organizacyjnie i artystycznie z różnymi zespołami, organizacjami o tematyce muzycznej, teatralnej, kulturalnej, społecznościowej. Przy okazji festiwali kulturalnych, jarmarków, warsztatów muzycznych, audycji w szkołach i przedszkolach, gier miejskich, wydarzeń teatralnych. Współpracuję z takimi organizacjami jak: Dom Tańca Poznań, warszawski Dom Tańca, Węgajty, Ethno Port, Fundacja Za Wszelką Cenę,  Fundacja Numinosum, Klub Tyndyryndy. W Poznaniu byłam członkinią zespołów Miecielica (w 2006 r. 1. Nagroda na Poznańskim Festiwalu Pieśni Słowiańskich) i  Czarolija (wyróżnienie na Poznańskim Festiwalu Pieśni Słowiańskich).

W tej chwili współtworzę duet muzyczny z Witoldem Royem Zalewskim. Podróżujemy, śpiewamy, gramy na tradycyjnych instrumentach. W Warszawie śpiewam w zespole archaicznych pieśni rosyjskich Oj Lado, prowadzonym przez Swietlanę Butską z Mińska. Współpracuję również  z opowiadaczami opowieści, razem stworzyliśmy grupę Karawana Opowieści. Śpiewam również solowo, z lirą korbową, wykonuję wtedy głównie repertuar dziadowski. W tym roku otrzymałam II nagrodę na Festiwalu Kapel Śpiewaków w kategorii „Folklor rekonstruowany”. Wykonywałam pieśni dziadowskie z Roztocza.

Zanim wyjechałam do Indii, urodziłam się w Berlinie, mieszkałam w Poznaniu, szkockich górach, w Wiedniu. Teraz moją bazą stała się Warszawa. Podróżowałam po Europie, Azji, Afryce, Meksyku. W poszukiwaniu pieśni jeżdżę głównie na Roztocze i Polesie Lubelskie. Z tych terenów pochodzą moi dziadkowie. Prawdopodobnie jest tam najpiękniej.

www.daorientacja.art.pl

www.domtancapoznan.blogspot.com

www.karawanaopowiesci.pl

Napisz komentarz

Twój e-mail jest tylko dla naszej wiadomości. Wymagane pola są zazmaczone*

*
*

Powrót