Jantar Mantar Road

7 maja 2013

DSCF6274.JPG

W samym centrum Delhi jest taka ulica, Jantar Mantar Road, która jest zawsze zablokowana. Zdaje się, że jej głównym przeznaczeniem jest udzielanie miejsca wszelakim demonstracjom. A że Indie są głębokie i szerokie, pełne ludzi wszelakich poglądów, kultur, wyznań, domagających się najróżniejszych praw, każdego dnia znajdą się jacyś ludzie, którzy akurat coś demonstrują, czegoś się domagają, a najczęściej tych protestów jest nawet kilka na raz. Na sporym odcinku Jantar Mantar Road może się odbywać kilka zupełnie sprzecznych ze sobą, głośnych demonstracji i, o dziwo, jest to zupełnie pokojowe współistnienie. Dzięki istnieniu miejsca starannie przeznaczonego tylko w tym celu, protestujący na dodatek nie zakłócają zupełnie ruchu w mieście, bowiem poza należne im miejsce wyjść nie wolno.

Ostatnim razem przechodziliśmy tamtędy we wtorek, 7.maja. Demonstracje były tego dnia trzy. Pierwsza była najliczniejsza, najgłośniejsza, pełna bardzo młodych chłopców, często w mundurkach szkolnych. Nie wiedzielismy o co chodzi, bo wszystko było w hindi only.

Druga to była demonstracja Sikhów. I tylko tu było dla nas jasne, o co chodzi, bo tylko oni mieli bannery po angielsku (jakby nie było, jest to drugi po hindi narodowy język, wiele ludzi w Indiach, wykształconych, zna angielski a nie Hindi, więc warto mieć bannery po angielsku).

Chodziło o protest przeciwko niedawnemu uniewinnieniu polityka rządzącej Partii Kongresowej, Sajjana Kumara, który w 1984 roku podżegał tłum do zabijania Sikhów w trakcie anti- sikhijskich zamieszek.

Zaraz obok tej demonstracji znajdowała się demonstracja społeczności muzułmańskiej,  nie wiem jednak o co mi chodziło.

DSCF6266.JPG

Ciekawie było się znaleźć po środku, między tymi dwoma demonstracjami. Totalne pomieszanie dźwięków, zupełnie różnych nawoływań. Wspólny był uliczny sprzedawca ogórków, kupowali u niego jedni i drudzy.

Pomieszanie sikhijskiej i muzułmańskiej demonstracji:

pogranicze muzlms,sikhijskie,8.maj2013

Demonstracje słyszane z daleka, wśród ćwierkania ptaka:

ZOOM0013

DSCF6250.JPGDSCF6254.JPGDSCF6256.JPGDSCF6257.JPGDSCF6260.JPGDSCF6263.JPGDSCF6264.JPGDSCF6265.JPGDSCF6270.JPG
Powrót