Katarzyna Wińska

KATARZYNA WIŃSKA
AbsPIC_0202olwentka filozofii i etnolingwistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała również w na Uniwersytecie Wiedeńskim (stypendium 2008-2009). W latach 2015-2016 studentka podyplomowej etnomuzykologii na UW. Stypendystka rządu indyjskiego w latach 2012-2013 (nauka klasycznego śpiewu południowych Indii (Carnatic vocal music) i stypendystka Ministra Kultury w roku 2017.

Śpiewam pieśni polskie, słowiańskie, środkowoeuropejskie. Obserwuję przy tym płynność granic.  Jestem laureatką II nagrody na Festiwalu Kapel Śpiewaków w kategorii „Folklor rekonstruowany” oraz nagrody specjalnej Adama Struga w konkursie „Stara Tradycja”. Interesuję się też technikami wokalnymi z różnych obszarów kulturowych. Czasem śpiewam w chórze cerkiewnym przy Katedrze św. Marii Magdaleny i w eksperymentalnym chórze Polin, przy Muzeum Historii Żydów w Warszawie. Poza tym gram na węgierskiej lirze korbowej, polskim bębenku obręczowym, barabanie i innych instrumentach perkusyjnych.

Jestem założycielką grupy Jaworowi Ludzie oraz projektu Daorientacja, członkinią stowarzyszenia Dom Tańca Poznań. Zaangażowana organizacyjnie i artystycznie  w najważniejsze polskie kulturalne wydarzenia dot. muzyki etnicznej i nie tylko, m.in. Tabory Domu Tańca, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Ethno Port Poznań, Skrzyżowanie Kultur, Wszystkie Mazurki Świata, Festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu, Festiwal Literatury Dziecięcej i wiele, wiele innych. W mojej działalności interesują mnie takie obszary jak ożywianie tradycji, animacja kultury, edukacja dzieci i dorosłych. W podejściu do tradycji staram się łączyć stosunek badawczy i twórczy zarazem.

Zanim wyjechałam do Indii, urodziłam się w Berlinie, mieszkałam w Poznaniu, szkockich górach, w Wiedniu. Teraz moją bazą  wypadową Warszawa. Podróżowałam W poszukiwaniu pieśni jeżdżę głównie do wschodniej Polski- Podkarpacie, południowe Podlasie, przede wszystkim Lubelszczyzna. Z tych terenów pochodzą moi dziadkowie. Prawdopodobnie jest tam najpiękniej.

www.jaworowiludzie.pl

www.daorientacja.art.pl

www.domtancapoznan.blogspot.com

Powrót