23 lutego 2013

Katarzyna Wińska

KATARZYNA WIŃSKA
AbsPIC_0202olwentka filozofii i etnolingwistyki na Uniwersytecie Adama Mickiewicza w Poznaniu. Studiowała również w na Uniwersytecie Wiedeńskim (stypendium 2008-2009). W latach 2015-2016 studentka podyplomowej etnomuzykologii na UW. Stypendystka rządu indyjskiego w latach 2012-2013 (nauka klasycznego śpiewu południowych Indii (Carnatic vocal music) i stypendystka Ministra Kultury w roku 2017.

Śpiewam pieśni polskie, słowiańskie, środkowoeuropejskie. Obserwuję przy tym płynność granic.  Jestem laureatką II nagrody na Festiwalu Kapel Śpiewaków w kategorii „Folklor rekonstruowany” oraz nagrody specjalnej Adama Struga w konkursie „Stara Tradycja”. Interesuję się też technikami wokalnymi z różnych obszarów kulturowych. Czasem śpiewam w chórze cerkiewnym przy Katedrze św. Marii Magdaleny i w eksperymentalnym chórze Polin, przy Muzeum Historii Żydów w Warszawie. Poza tym gram na węgierskiej lirze korbowej, polskim bębenku obręczowym, barabanie i innych instrumentach perkusyjnych.

Jestem założycielką grupy Jaworowi Ludzie oraz projektu Daorientacja, członkinią stowarzyszenia Dom Tańca Poznań. Zaangażowana organizacyjnie i artystycznie  w najważniejsze polskie kulturalne wydarzenia dot. muzyki etnicznej i nie tylko, m.in. Tabory Domu Tańca, Festiwal Kapel i Śpiewaków Ludowych, Ethno Port Poznań, Skrzyżowanie Kultur, Wszystkie Mazurki Świata, Festiwal Dwa Brzegi w Kazimierzu, Festiwal Literatury Dziecięcej i wiele, wiele innych. W mojej działalności interesują mnie takie obszary jak ożywianie tradycji, animacja kultury, edukacja dzieci i dorosłych. W podejściu do tradycji staram się łączyć stosunek badawczy i twórczy zarazem.

Zanim wyjechałam do Indii, urodziłam się w Berlinie, mieszkałam w Poznaniu, szkockich górach, w Wiedniu. Teraz moją bazą  wypadową Warszawa. Podróżowałam W poszukiwaniu pieśni jeżdżę głównie do wschodniej Polski- Podkarpacie, południowe Podlasie, przede wszystkim Lubelszczyzna. Z tych terenów pochodzą moi dziadkowie. Prawdopodobnie jest tam najpiękniej.

www.jaworowiludzie.pl

www.daorientacja.art.pl

www.domtancapoznan.blogspot.com

11 marca 2013

Witek o sobie

Nazywam się Witold Roy Zalewski (Roy to drugie imię – nie nazwisko). Mój ojciec był malarzem, rzeźbiarzem, pisarzem, wydawcą i niebieskim ptakiem. Matka jest piosenkarką, nauczycielką śpiewu, szefową festiwali. Poślubiła muzyka.

Urodzony w Poznaniu, spędziłem dzieciństwo w jego okolicy – na blokowiskach Swarzędza, w pałacu przy PGR w Chełmnie, w Pniewach, w końcu ukończyłem liceum w Poznaniu, studiowałem też trochę fotografię na ASP.

Moje korzenie: od ukraińskich Polaków i Wielkopolanz domieszką genów żydowskich z jednej strony po pradziadka który budował Lanckoronę, babcię co po wojnie wylądowała w Koszalinie i poślubiła uciekiniera z Ukrainy z drugiej. W końcu rodzice spotkali się w Poznaniu.

Od dziecka w domu była muzyka. Mama ciężko pracowała aby utrzymać siebie i dwójkę dzieci. Pracowała w przedszkolu do którego chodziliśmy, w szkole podstawowej i zawsze robiła tam niekonwencjonalne zajęcia muzyczne. W końcu została dyrektorem biblioteki i domu kultury, gdzie znów tworzyła zespoły w których uczestniczyłem. Dzięki temu umiem śpiewać, poruszać się na scenie, znam podstawy sztuki estradowej.

Zawsze było mi blisko do folku. Jeszcze w podstawówce skrzyknąłem grupę kolędników i z pastorałką, którą napisałem na podstawie Kolberga odwiedziliśmy pobliskie wioski. Później poznaliśmy zespół dziewczyn z Pomorza, które pozbierały tam ukraińskie pieśni od przesiedleńczych rodzin. Zrobiliśmy nagrania w naszej glinianej stodole na wsi.
W międzyczasie powstała Kapela z Orliczka. Wiejskie dzieciaki, które dzięki pracy moich rodziców mogły osiągnąć profesjonalny poziom. Kapela nadal gra – już beze mnie.
Zainteresowałem się filmem. Na studiach fotograficznych zacząłem jeździć na plany filmowe Wkrótce rozpocząłem pracę operatora dźwięku przy filmach dokumentalnych Szkoły Wajdy, w telewizji, w Łódzkiej Filmówce. Wciąż marzę by zrobić własny film.

Poznałem Kasię. Razem jeździmy na wioski zbierać pieśni. Przydają się moje doświadczenia z nagrywaniem i fotografią. Coraz lepiej poznajemy ludową kulturę. Nie jesteśmy sami. Takich jak my jest wiele. Bierzemy udział w organizacji wydarzeń, Poznańskiego Domu Tańca, Taborów.
Wygrałem nagrodę na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu Dolnym. To dla mnie bardzo ważne, tym bardziej, że śpiewałem pieśni ś.p. Stanisława Fijałkowskiego, którego głos i charakter pokochałem od pierwszego spotkania.

Teraz pora na własny repertuar.

11 marca 2013

Witek

DSCF7296.JPGDSCF7810.JPG
DSCF8427.JPGFoto-0079#2.jpgPojedyncze, 2010.08.28 o 13:51.jpgPojedyncze, 2011.03.14 o 21:53 #4.jpgPhoto on 2010-07-06 at 11.10 #3.jpg
MAKL4491.jpg
28 marca 2013

Kasia i Witek

2009-12-26-15-43-09_0095.jpgFoto-0098#1.jpgIMG_0015.jpgDSCF0417.jpgDSCF08241.jpgDSCF0925.jpg
7 marca 2015

Żydowska tułaczka

W grudniu byliśmy śpiewającymi statystami na planie filmu pt. „Persona non grata”. Graliśmy Żydów uciekających z Litwy, Polski przed Holokaustem do Japonii. Przez Rosję pociągiem, potem statkiem. Aż wreszcie, po przejściach i uciążliwej podróży jesteśmy u celu. Dostrzegamy na horyzoncie ląd, wstępują w nas nowe siły i śpiewamy hymn Japonii.

IMG_0299.JPGIMG_0307.JPGIMG_0310.JPGIMG_0347.JPGIMG_0361.JPG
3 marca 2015

Karawana Opowieści

W ostatnim czasie co raz częściej łączymy pieśni z opowieściami, co bardzo fajnie się sprawdza.
Podłączamy się czasem do Szymona Góralczyka i jego Karawany Opowieści.
Pieśni dziadowskie, pieśni o tematyce miłosnej… różne, przeróżne. Opowieści wszelakie, o śmierci, duchach, czarownicach, diabłach. Śmieszne i poważne. Działa.

E7D_9664.JPGkarawana.daorientacja.dragon.jpgkarawana.daorientacja.bajanie.na.sianie.jpg
12 grudnia 2013

Zastęp Kolędniczy

SAMSUNG CSC

 

zastęp kolędniczy OFERTA PDF


czytaj dalej…

5 listopada 2013

Daorientacja – oferta

DSC04350_duo

http://daorientacja.art.pl

daorientacja@gmail.com

Katarzyna Maria Wińska

tel. 48 697 387 670

winskakatarzyna@gmail.com

Witold Roy Zalewski
tel. 48 503 511 654
witekwitek@gmail.com
 
http://domtancapoznan.blogspot.com
http://karawanaopowieści.pl
 

English version

OFERTA W PDF

Daorientacja

Katarzyna Wińska i Witold Roy Zalewski.

 • Eksplorujemy muzykę Europy środkowo-wschodniej.
 • Śpiewamy pieśni tradycyjne
 • Gramy na lirze korbowej, akordeonie, bębenku obręczowym i innych instrumentach,a także eksperymentujemy z dźwiękiem instrumentu, jakim jest własne ciało
 • W muzyce szukamy własnych korzeni, siebie, prawdy o nas samych i o otaczającym nas świecie.
 • Podróżując po Polsce i poza nią poszukujemy muzyki swoich korzeni, odwiedzamy wsie swoich dziadków.
 • Naszymi nauczycielami są wiejscy muzykanci i śpiewacy, etnomuzykolodzy oraz wybitni muzycy z Polski, Ukrainy, Rosji, Białorusi.
 • Organizujemy i współtworzymy wydarzenia kulturalne, współpracujemy z poszukiwaczami dźwięków i historii. Gramy koncerty, do tańca i różańca, prowadzimy warsztaty i audycje edukacyjne.

 Koncerty

https://www.facebook.com/Daorientacja/events

Nagrania

O nas

Katarzyna Wińska 

Śpiewa pieśni Słowian północnych po polsku, ukraińsku, rosyjsku, chachłacku. Gra na lirze korbowej.  Laureatka II nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w kategorii rekonstrukcja. Jest organizatorką wydarzeń kulturalnych. Współtworzy festiwale kulturalne, warsztaty muzyczne, audycje w szkołach i przedszkolach, gry miejskie, wydarzenia teatralnych. Filozofka i etnolingwistka – zna język polski, angielski, niemiecki, rosyjski. Obserwuje płynność granic między kulturami, głównie w Europie środkowo-wschodniej, a także w Indiach, gdzie przez rok mieszkała i uczyła się muzyki karnatyckiej w systemie guru-uczeń.

Współpracowała organizacyjnie i artystycznie z różnymi zespołami i organizacjami o tematyce muzycznej, teatralnej, kulturalnej, społecznościowej. Np. Dom Tańca Poznań, Warszawski Dom Tańca, Teatr wiejski Węgajty, Festival Ethno Port, Fundacja Za Wszelką Cenę, zespół Miecielica (w 2006 r. I Nagroda na Poznańskim Festiwalu Pieśni Słowiańskich), zespół Czarolija. Obecnie wraz z Witkiem Zalewskim tworzy duet Daorientacja.

Witold Roy Zalewski

Śpiewak i multiinstrumentalista. gra m.in. na akordeonie, gitarze i bębnach. Laureat II nagrody na Festiwalu Kapel i Śpiewaków Ludowych w Kazimierzu. Od wielu lat poznaje i wykonuje tradycyjne pieśni polskie, ukraińskie, białoruskie, rosyjskie i serbskie oraz instrumentalną muzykę ludową w szczególności z tradycji mazurkowej z polski nizinnej. Oprócz muzyki ludowej śpiewa też klasyczny swing. Przez rok uczył się klasycznej muzyki południowych Indii u prof. Leeli Omchery w New Delhi. Wraz z Katarzyną Wińską tworzy duet Daorientacja.

Jest zaangażowany w realizację festiwali i wydarzeń kulturalnych takich jak: Dom Tańca Poznań, Klub Festiwalowy Tyndyrydny w Kazimierzu Dolnym, Karawana Opowieści, Tabor Lirnicki, Festiwal Ethnoport. Organizował i koordynował projekty społecznościowe.

Zajmuje się także fotografią, grafiką, webdesignem, filmem i realizacją dźwięku. Współpracował m. in. z PWSFTViT w Łodzi, Szkołą Andrzeja Wajdy w Warszawie, oraz telewizją TVN. Realizuje dokumentację festiwali oraz krótkie formy filmowe. Prowadzi także wirtualne wydawnictwo muzyczne TradiRadi, które publikuje nagrania muzyki tradycyjnej.

PROGRAMY

Pieśni tradycyjne rubieży Europy

Pieśni Tradycyjne rubieży Europy plakat copy 1000Wraz ze zmieniającymi się porami roku obchodzimy różne święta, odprawiamy obrzędy. Często są one jeszcze dalekim echem dawnych, słowiańskich rytuałów.

Wiele z naszych tradycyjnych pieśni przechowało dawne wierzenia i odzwierciedla bliski kontakt z naturą i jej cyklami.  O  tym, co jeszcze niedawno było, opowiemy prezentując charakterystyczne pieśni dla danych pór roku, których nauczyliśmy się w trakcie naszych poszukiwań muzycznych – w śpiewnikach,w książkach, w ramach  ekspedycji etnomuzykologicznych. Ten program to podróż zarówno w czasie jak i w przestrzeni, podczas której odkrywamy jak przenikają się kultury Polski, Ukrainy, Białorusi, Rosji i Zachodu.  Pieśni śpiewamy z towarzyszeniem instrumentów oraz a’capella. solo i na głosy.

Pieśni dziadowskie

Plakat Daorientacja dziadowskie 2014 a

Dajcie na pacierz za dusze zmarłych,
bo tam na pocztę listów nie oddają,
jak się tam mają.
 
Daj, duszo, bo matka nocy nie dosypiała,
a twemu wzrostu dopomagała
/Oskar Kolberg, t 33, str. 38/

Na koncert składają się pieśni z repertuaru wędrownych śpiewaków, pieśni nabożne, pieśni z morałem, ludowe modlitwy o śmierci, przemijaniu, ludzkich grzechach, wędrówkach świętych i sądzie ostatecznym. Na dwa głosy, akordeon, lirę korbową i bębenek.

 

Pieśni miłości

Pieśni zalotne, miłosne ballady, niewybredne przyśpiewki i pieśni weselne, niezwykłe historie. Pieśni o tęsknocie, o niespełnieniu i o zbrodniach popełnianych z miłości.

 Piesni milosciNa 2  głosy, akordeon, lirę korbową, bębenek, i inne instrumenty. Z własnych śpiewników, nagrań terenowych,  nagrań archiwalnych, zbiorów Oskara Kolberga. Z Polski, Ukrainy i innych zakątków świata. Na dwa głosy, lirę korbową, bębenek, akordeon i inne ludowe instrumenty.

Możliwy też wariant poszerzony, z opowieściami. Do tego wprowadzenie teoretyczne i dobra, wspólna zabawa.

KAPELA! do tańca i posłuchu

Czyli kapela Daorientacja w składzie:

Witold Roy Zalewski – akordeon, śpiew
Katarzyna Wińska – bębenek, śpiew
Katarzyna Andrzejowska de Latour – skrzypce, ksylofon słomiany, śpiew
Gramy i śpiewamy polską  muzykę wiejską; poleczki, walczyki, oberki. Przede wszystkim interesuje nas tradycyjna muzyka ze wschodnich rubieży współczesnej Rzeczypospolitej; Lubelszczyzny, Południowego Podlasia, Podkarpacia. W naszym repertuarze znajdą się też różne wynalazki z innych regionów: wielkopolskie wiwaty, suwalskie wiatraki, mazurki z centralnej Polski i inne. Nasza muzyka to przede wszystkim muzyka Polaków, ale także innych ludów zamieszkujących dawniej te ziemie; Żydów, Ukraińców, Rusinów.

Kapela jarmarczna

download (4)aWystępowaliśmy na jarmarkach w Polsce i Europie od Jarmarku Jagiellońskiego w Lublinie po Isemarkt w Hamburgu i Torvehallern Markt w Kopenhadze, śpiewamy i gramy tradycyjne polskie melodie, urozmaicamy atmosferę i przybliżamy klimat dawnych targowisk i odpustów.

Proponujemy zestaw najpiękniejszych polskich i kresowych melodii oraz mrożących krew w żyłach historii odśpiewanych przy akompaniamencie liry korbowej i akordeonu.

W nasz program możemy wpleść elementy warsztatów taneczych, ludowe zabawy muzyczne dla dzieci i dorosłych.

 

Zabawy babci i dziadka

stary miotlarz

W czasie zajęć, dzieci przez zabawę poznają muzykę, tańce, obyczaje i zabawy sprzed epoki radia i komputera. Przez aktywne uczestnictwo w zabawie i śpiewie dzieci uczą się tradycji, poznają świat swoich dziadków i pradziadków. Zabawy rozwijają zdolności ruchowe, umiejętności społeczne, słuch muzyczny i poczucie rytmu.

Zajęcia odbywają się przy akompaniamencie żywych instrumentów: akordeonu, bębenka i liry korbowej.

Jaworowi Ludzie

JL logo wpGłówną osią naszych działań i zainteresowań jest to, co istnieje od dawna, jest sprawdzone i aktualne zarazem: kultura tradycyjna oraz wszelkie jej przejawy: muzyka, taniec, opowieści, obyczaje, kulinaria, sztuka materialna i rzemiosło. Wciąż szukamy sposobów na kontynuację, ożywianie i twórcze wykorzystanie naszego dziedzictwa kulturowego w dzisiejszym świecie, szukamy dla niego aktualnych kontekstów. Uważamy, że jest niewyczerpanym źródłem inspiracji i rozwoju dla dzieci i dla dorosłych.

http://jaworowiludzie.pl

 

Zastęp kolędniczy

Trzyosobowy zespół w składzie: Paula Kinaszewska, Katarzyna Wińska, Witold Roy Zalewski. Na głosy, skrzypce, bębenek, akordeon i lirę korbową. Z turoniem i gwiazdą. Śpiewamy znane i zapomniane kolędy pieśni życzące, pastorałki i tradycyjne pieśni bożonarodzeniowe ze wschodnich rubieży Polski, a także z Ukrainy. W repertuarze mamy zabawy dla dzieci i opowieści dla dorosłych. Ciekawy, niebanalny program, który przybliża atmosferę świąt Bożego Narodzenia i przypomina o dawnych tradycjach.

Gurukulam – nauka muzyki w Indiach

Przez rok uczyliśmy się śpiewu w klasycznej muzyce południowych Indii. Mieszkaliśmy w New Delhi, ale sporo też podróżowaliśmy. Opowiemy o nauce muzyki w systemie guru-uczeń, o życiu w New Delhi oraz o tradycjach muzycznych z południowych Indii, skąd pochodzi nasza Guru. Opowieść ilustrujemy zdjęciami, nagraniami audio oraz śpiewaniem.

WARSZTATY:

Głos naturalny w tradycyjnych pieśniach Polski i północnych Słowian

W programie warsztatów:

 • ćwiczenia głosowe, artykulacyjne, oddechowe, słuchowe
 • śpiew a’capella jednogłosowy i wielogłosowy, śpiew z akompaniamentem instrumentalnym – lirą korbową, akordeonem, bębenkiem obręczowym.
 • nauka tradycyjnych pieśni z Polski i innych obszarów północnosłowiańskich – Ukrainy, Rosji, Bialorusi. max 15 uczestniczacych osób

Kołysanki

W trakcdziecko w kolysceie warsztatów pomedytujemy nieco w ćwiczeniach oddechowych, rozluźnimy się po całym dniu przy ćwiczeniach głosowych, słuchowych i rytmicznych.

Nauczymy się kilku starych, ludowych kołysanek, prostych i pięknych. Poćwiczymy śpiew a’capella, solowy i grupowy, a także śpiew z archaicznym instrumentem – lirą korbową.

Ogromną satysfakcję da nam to, że jak tylko wrócimy do domu, będziemy mogli zacząć nauczone kołysanki wykonywać, dla najbliższych i dla siebie.

Warsztaty pieśni toastowych

pocztówki z kieliszkamiKieliszek braciszek, gorzalina siostra
i ta rączka przyjaciółka co do ust podniosła.

Tylko dla dorosłych. Tylko dla kompanii o mocnych głowach. Słowiańska tradycja biesiadowania obfituje w przyśpiewki do kieliszka, życzenia i przemowy. Podczas biesiady prowadzimy interaktywny, zaskakujący warsztat. Oprócz piosenek do kieliszka śpiewamy i gramy także do posłuchu i do tańca – zależnie od życzenia publiczności. Nie zachęcamy wszakże do nadużywania trunku.

 

19 maja 2013

Daorientacja Duo (English)

Polski

Katarzyna Wińska i WItold Roy Zalewski

Katarzyna Maria Wińska
Tel. 48 697 387 670
winskakatarzyna@gmail.com
Witold Roy Zalewski
Tel. 48 503 511 654
witekwitek@gmail.com
 
www.daorientacja.art.pl
www.domtancapoznan.blogspot.com
 
DOWNLOAD PDF FILE

 

 • We are explorers of tradional music in Central and Eastern Europe.
 • We sing traditional songs, play hurdy-gurdy, accordion and other instruments.
 • We go to the countryside for ethnomusicological expeditions.
 • Through music we are searching for our roots, four ourselves, for the truth about ourselves and the about world around us.
 • Our teachers are the people from villages, ethnomusicologists, outstanding musicians of Polish, Ukraine, Russia and Belarus.
 • We organize and co-create cultural events.
 • For the last year we have been living in India and learning South Indian classical music – Carnatic Music. Our teacher is Prof. Leela Omchery in New Delhi.While learning the culture of India we are looking at common elements with our, slavonic culture. At the same time, in India we are establishing contacts with Indian musicians and promoting our traditional culture.


czytaj dalej…

3 kwietnia 2013

Katarzyna – zdjęcia

20081122(004).jpgDSCF0844.JPG
DSCF8281.JPGFoto-0071#1.jpgFoto-0088#1.jpgPIC_0202.jpgPIC_0208.jpgDSCF0927.jpg
PIC_0608.jpg

czytaj dalej…

Powrt